E-mail-interjú Jeszenszky Gézával

> 1. Hasznalja-e, ha igen, mire, ezt az E-mail-cimet?

1. Az e-mailt rendszeresen hasznalom. A szemelyes erintkezes gyors, kenyelmes modja, olcso, vagy ingyenes. Tengerentuli ismeroseink eseteben az idokulonbseg gyakran neheziti a telefonon torteno erintkezest, ez sem gond az elektronikus levelezesben. Nem kell telefonon visszajelentkezni, üzeneteket lehallgatni stb. Sok baratommal valtok rovid üzeneteket, de mint orszaggyulesi kepviselo is kapok megkereseseket ezuton, s ha lehet, igy valaszolok. Korlevelek reven egyidejuleg sok embert lehet tajekoztatni. Igy pl. a Duna ügyeben, az orult erömü tervevel szembeszallok szeles kore kapja meg rendszeresen a friss hireket az ugy allasarol.

> 2. Mi a velemenye az Internet-rol?

2. Az Internet rendszeres hasznalatara nincs idom, mert eppen eleg hir, informacio, olvasnivalo jut el hozzam mas csatornan. Vannak azonban esetek, amikor ezuton nezek utana valaminek. Ha kulfoldon vagyok es hozzajutok az Internethez, akkor a hazai hireket, elsosorban a Batthyany Lajos Alapitvany kituno sajtoszemlejet, vagy a magyar lapok cikkeit rendszeresen ezuton nezem meg. Nagyon hasznos lehet azonban az Internet, ha raerunk alaposan kiismerni es gondosan valogatjuk, mit olvassunk el. Az iskolak szamara azonban addig nem latom ertelmet, amig az oktatas alapveto feltetelei hianyoznak, fokent anyagiak miatt. Ilyenkor megbocsathatatlan luxus az Internet, igy a Magyar Balint fele Sulinet program folosleges es elhibazott.

> 3. Mit tart az elso 2 szabad parlamenti ciklus legfobb tanulsaganak?

3. A ket ciklus kozott lenyeges kulonbsegek vannak, az elozo javara. Akkor valodi vitak voltak, tetje volt a szavazasnak, joval magasabb volt a vitak (a kepviselok?) szinvonala. Hetven szazalekos kormanytobbseg eseten szinte torvenyszeru, hogy a Parlament torvenygyarra es szavazogeppe valik. Raadasul 1990 utan szandekos lejaratasi kampany indult meg a kepviselok es a parlament ellen - amit persze egyes kepviselok stilusa, viselkedese felerositett. A jelenlegi ciklusban az ellenzek erveit joval kevesbe vette komolyan a tobbseg, mint 1990-94 kozott. Megis rendkivul fontos, hogy diktatura helyett szabad parlementi rendszerben elunk, hogy van ellenzek, hogy a visszassagok leleplezhetok - az mar mas kerdes, hogy a parlementben elhangzo biralatoknak mikor lesz foganatja. Bizom benne, hogy a kovetkezo ciklusban helyreallithato a parlament eredeti funkcioja.